Okruženje upravljanja imovinom Treće izdanje – Hrvatska inačica
HDO je u suradnji s GFMAM i EFNMS pripremio hrvatsku inačicu Okruženje upravljanja imovinom Treće izdanje (eng. The Asset Management Landscape Third Edition) u svrhu usavršavanja u području održavanja i upravljanja imovinom. Hrvatsku inačicu možete preuzeti na poveznici.
Pozadina
Global Forum on Maintenance & Asset Management (GFMAM) je objavio treće izdanje na engleskom jeziku Okruženje upravljanja imovinom Treće izdanje. HDO je u suradnji s GFMAM i EFNMS pripremio hrvatsku inačicu trećeg izdanja Okruženje upravljanja imovinom u svrhu dijeljenja znanja u području održavanja i upravljanja imovinom.
Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.
Tijekom proteklih desetljeća norme, modeli i principi upravljanja imovinom znatno su napredovali na globalnoj razini. GFMAM prepoznao je prednosti koordiniranja ovih napredaka i suradnje u razvoju zajedničkog pogleda, posebno za organizacije koje upravljaju sustavima upravljanja imovinom u više zemalja.
Kako bi postigao ovaj cilj, GFMAM je u studenom 2011. godine objavio prvo izdanje Okruženja upravljanja imovinom. Plan je bio dograditi ga 2014., uzimajući u obzir objavu normi ISO 5500x s novim spoznajama u upravljanju imovinom. Prvo izdanje koristilo se više nego što je bilo očekivano, a opisi predmeta smatrani su preširokima za specifične projekte poput ISO 55001 auditor ili revizor / Procjenitelj kompetencija.
Drugo izdanje GFMAM-ovog Okruženja upravljanja imovinom objavljeno je 2014. godine, što je dovelo do značajnog napretka i unaprjeđenja primjene upravljanja imovinom unutar globalne zajednice upravljanja imovinom. Poslužilo je kao referentni okvir za razvoj tijela znanja o upravljanju imovinom za članove GFMAM-a. Također se bavilo potrebama za znanjem procjenitelja ISO 55001, certifikacijama prema globalnom certifikacijskom sustavu i kvalifikacijama u upravljanju imovinom.
Globalna zajednica suočava se s nizom pritisaka koji zahtijevaju odgovor. Oni uključuju rast populacije, složene portfelje imovine, tehnološki napredak, povećane zahtjeve kupaca, evoluciju koncepata “vrijednosti”, potrebe održivog razvoja, prilagodbu klimatskim promjenama, otpornost te nove rizike i prilike. S obzirom na uvjerljive dokaze u izvješćima Međuvladinog panela o klimatskim promjenama (IPCC), postoji potreba za osvještavanjem hitnosti u planiranju i upravljanju sustavima upravljanja imovinom, kako bi se osigurao otporan i održiv pristup koji odgovara rizicima klimatskih promjena.
Hitnost se mora osvijestiti s obzirom na potencijalnu ranjivost baze imovine, lanca opskrbe, baze kupaca i očekivanja dioničara.
Okruženje upravljanja imovinom Treće izdanje – Hrvatska inačica
Treće izdanje GFMAM-ova Okruženja upravljanja imovinom. Donosi teme i osnove koje definiraju disciplinu upravljanja imovinom. Kao odgovor na navedene društvene pritiske, ovo izdanje uključuje ažuriranja svih tema, njihovu logičku organizaciju te uvođenje novih. Osobito su sada uključene Upravljanje i Ostvarivanje vrijednosti kao tematska područja, što pomaže usklađivanju okvira za upravljanje imovinom s modernim zahtjevima upravljanja i krajnjim ciljem upravljanja imovinom, a to je postizanje vrijednosti.
—
Preuzmite Okruženje upravljanja imovinom Treće izdanje – Hrvatska inačica ovdje:
https://hdo.hr/wp-content/uploads/2024/11/Okruzenje-upravljanja-imovinom-III.-izdanje-20241113.pdf
—
Svrha okruženja, treće izdanje
Cilj GFMAM-ova Okruženja upravljanja imovinom je zajedničko razumijevanje upravljanja imovinom, naglašavajući njegov prirodno široki raspon i široki djelokrug. Također, cilj je uspostaviti globalno prihvaćen skup tema koji omogućuju usklađivanje, usporedbu i kontrast baza znanja, praksi, procjena zrelosti, programa kompetencija i kvalifikacija u ovom području.
Publikacija Okruženja osmišljena je da nadopuni seriju normi ISO 5500x i srodne materijale koji se primarno fokusiraju na implementaciju i korištenje sustava upravljanja. Dokument će pružiti objašnjenje odnosa između okruženja i grupe normi ISO 5500x.